AKTUALNOŚCI

 

Zbiorniki na deszczówkę - dlaczego warto w nie zainwestować?

Gromadzenie deszczówki to bardzo popularny sposób na oszczędne i przede wszystkim świadome gospodarowanie wodą w naszym gospodarstwie domowym, a zwłaszcza w przydomowym ogrodzie. W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na ekologię i racjonalne użytkowanie wody, do tego dochodzi także aspekt ekonomiczny ponieważ woda stale drożeje, a skoro mamy możliwość wykorzystać darmową wodę w postaci deszczu to warto uwzględnić ten potencjał zbierając ją i użytkując w okresie gdy będzie nam potrzebna. Zbiorniki na deszczówkę podzielić można na dwa główne typy – naziemne i podziemne. Wielkość zbiornika należy dobrać przede wszystkim do naszych potrzeb – ponieważ jeśli planujemy podlewać jedynie mały ogródek warzywny potrzebujemy stosunkowo niewielką ilość wody niż gospodarz prowadzący na przykład gospodarstwo rolne.

Czy w takim wypadku zbiornik na deszczówkę to inwestycja która się opłaca?

 

Wszystko zależy jakimi kategoriami się kierujemy. Dla środowiska naturalnego każda ilość zgromadzonej wody jest zbawienna. Sama opłacalność zbiornika na deszczówkę zależeć będzie przede wszystkim od ilości opadów oraz zapotrzebowania naszego ogrodu. Taki zbiornik to nie tylko sprawne magazynowanie wody ale również świetny sposób na wyeliminowanie kałuż i podtopień, które mogą występować na naszej działce podczas ulewnych deszczy. Korzyści finansowe pozostawiamy do indywidualnej oceny Inwestora. Będzie to zależeć od wielu czynników takich jak wybór konkretnego zbiornika, ponieważ na cenę przede wszystkim wpływać będzie materiał z którego jest wykonany. Dodatkowo pozostają również kwestie organizacyjne takie jak montaż zbiornika – czy zamontujemy go we własnym zakresie systemem gospodarczym, czy będziemy korzystać z usługi firmy zewnętrznej.

 

Na plus posiadania takiego rozwiązania warto zaliczyć również fakt, że jest to pewna forma zabezpieczenia podczas suszy przed ograniczeniami w dostępie do wody. Faktem jest, że woda deszczowa jest zdecydowanie lepsza dla roślin bo mogą z niej czerpać wartości odżywcze, ma lepsze ph i jest miększa od wody płynącej z kranu. Nie ma w niej również związków takich jak flour albo chlor, które nie są korzystne dla roślin ozdobnych. Zbiorniki na deszczówkę to produkty łatwe w montażu, a modele wolnostojące to ciekawa dekoracja naszego ogrodu. Niewątpliwie wadą jaką należy wskazać jest koszt, który musimy ponieść decydując się na taką inwestycję jednak należy mieć na uwadze, że jest to kwota jednorazowa, a całe przedsięwzięcie należy rozpatrywać w aspekcie długofalowym.

 

Naszym zdaniem warto inwestować w zbiorniki na wodę deszczową ponieważ jest to forma dbania o przyrodę, wykorzystywanie dóbr naturalnych, oraz realne oszczędności.