AKTUALNOŚCI

 

Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

W dobie życia ekologicznego magazynowanie wody deszczowej to zjawisko bardzo popularne posiadające wiele zalet. Wykorzystywanie deszczówki to przede wszystkim oszczędność pieniędzy i wody. Woda opadowa jest miękka i uboga w chlor więc świetnie nadaje się do podlewania wszelkiego rodzaju roślin w tym również ozdobnych.

Zbiorniki na wodę deszczową jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie gromadzenie „wody z nieba” która spada na utwardzone powierzchnie np. dachu do późniejszego jej wykorzystania.

 

Tak właściwie to od Inwestora będzie zależeć na jaki zbiornik chce się zdecydować (np. podziemny, naziemny). Do wyboru mamy wiele różnych konfiguracji i możliwości ich adaptacji. Dzisiejszy rynek oferuje wiele różnych rozwiązań, mamy do dyspozycji np. zbiorniki z tworzywa sztucznego wolnostojące, utrzymane w nowoczesnej stylistyce więc pełniące również funkcje dekoracyjne. Takie rozwiązanie jest najprostsze i w zasadzie nie wymaga dużego zaangażowania z naszej strony po prostu kupujemy zbiornik, podstawiamy go pod rynnę i gotowe. Taka opcja jednak ma kilka minusów – zbiorniki tego typu mają małą pojemność ze względu na to, że ustawiamy je zazwyczaj pod samą ścianą budynku możemy napotkać na jakieś ograniczenia oraz co istotne systematycznie musimy pamiętać o wykorzystaniu zgromadzonej wody zabezpieczając przy tym infrastrukturę będącą przy zbiorniku przed ewentualnym zalaniem. Musimy również pamiętać o tym, że zbiornik na deszczówkę musi być odporny na warunki atmosferyczne, nie może przepuszczać światła, a wszystko po to aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi bakterii i glonów.

 

Zbiorniki naziemne stosowane przy domach jednorodzinnych najczęściej mają pojemność w granicach 100-500 litrów i wyposaża się je standardowo w kranik lub przyłącze. Zbiorniki tego typu są lekkie więc łatwo je przetransportować i ustawić w wybranym miejscu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż tak zagospodarowane zbiorniki zaleca się konserwować przynajmniej raz w roku (przed zimą zbiornik należy opróżnić i oczyścić). Niestety jeśli zbiornik ma pełnić funkcję ozdobną to jego cena będzie dość wysoka w stosunku do dość małej pojemności. Mimo wszystko dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę tego typu cieszą się sporą popularnością ze względu na walory estetyczne, ponieważ Klienci chętnie wykorzystują je przy swoich przydomowych tarasach jako ozdoba posesji więc z powodzeniem wkomponują się w aranżację każdego ogrodu.

 

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są jednak zbiorniki podziemne.

 

Wprowadzamy do nich rynnę, a sam zbiornik doposażamy np. w kranik czy zawór czerpalny (może to być zwykłe przyłącze do węża ogrodowego) taki prosty zabieg ma na celu wykorzystywanie zgromadzonej wody na bieżąco. Rozwiązaniem, które w prosty sposób zabezpieczy zbiornik przed przelaniem się wody będzie montaż „zbieracza deszczówki” na rurze spustowej na wysokości odpływu do zbiornika, który ma na celu odprowadzenie wody do zbiornika, a w momencie zapełnienia odcięcie dopływu wody, dzięki czemu deszczówka spłynie rurą spustową w wybranym miejscu (najczęściej zwyczajnie rozsączy się na teren działki). Zbiorniki na deszczówkę dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach, wykonane są z odpornych materiałów, są szczelne i mogą być dowolnie wyposażone. Dużą zaletą zbiorników podziemnych jest fakt, że możemy doprowadzić do nich deszczówkę z wszystkich rynien, a sama instalacja daje nam więcej możliwości na wykorzystanie zgromadzonej wody. Taka instalacja jest z pewnością droższa ale przemawiają za nią takie plusy jak choćby większa dowolność w lokalizacji ponieważ możemy go ulokować w wybranym miejscu, a przez to, że zbiornik jest zakopany jest to alternatywa dla Klientów, którzy nie chcą mieć widocznego zbiornika, a wykazują chęć gromadzenia wody. Zbiorniki tego typu są znacznie większe i najczęściej wybierane pojemności mieszczą się w przedziale 5000-10000 litrów.

 

Zbiorniki z tworzyw sztucznych zakopane pod ziemią muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością nawet wtedy gdy nie są napełnione wodą ze względu na różne często trudne warunki gruntowo-wodne. Klienci rozważający tego typu inwestycje często zastanawiają się na jaką pojemność mają się zdecydować, korzystają z dostępnych kalkulatorów internetowych i przeliczników wg powierzchni dachu ale tak naprawdę należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Logicznym jest, że im większy zbiornik tym więcej wody do wykorzystania, dlatego też Klienci z powodzeniem wykorzystują większe zbiorniki do bardziej rozbudowanych instalacji np. zraszaczy nawadniających ogród.

 

Najprostszym sposobem na wykorzystanie wody ze zbiornika podziemnego jest zastosowanie pompy.

 

To dzięki niej wytworzone jest odpowiednie ciśnienie, które umożliwia podlewanie terenu zielonego. Zbiornik tego typu powinien być również wyposażony w przelew awaryjny, dzięki któremu w okresie intensywniejszych opadów woda znajdzie bezpieczne ujście na terenie działki lub trafi do kanalizacji deszczowej lub jakiegoś systemu rozsączającego. Wobec poszczególnych zbiorników na deszczówkę mamy różne oczekiwania ponieważ każdy z typów charakteryzuje się innymi cechami, ważne to dobrać rozwiązanie które najlepiej spełni nasze oczekiwania.