AKTUALNOŚCI

 

Test sedymentacyjny – prosty sposób na sprawdzenie stanu oczyszczalni biologicznej

NA CZYM POLEGA?

Test sedymentacyjny to bardzo prosty sposób na określenie ilości oraz kondycji osadu czynnego. Sedymentacja to po prostu opadanie zawiesiny ciała stałego w cieczy. I właśnie poprzez taki prosty test możemy stwierdzić w jakiej kondycji jest nasza oczyszczalnia przydomowa. Do wykonania testu sedymentacyjnego potrzebujemy jedynie przezroczyste naczynie w którym będziemy mogli odmierzyć litr wody (nie musi to być specjalistyczne naczynie wystarczy litrowy słoik). Wykonanie pomiaru w naszych oczyszczalniach jest niezwykle proste ze względu na łatwy dostęp do urządzenia. Dekiel (wieko) jest w średnicy produktu, więc nic nas nie ogranicza. Próbkę pobieramy z komory, która jest napowietrzana i wykonujemy to podczas normalnej pracy oczyszczalni. Pobraną próbkę odstawiamy w zacienionym miejscu na 30 minut i w tym czasie osad powinien zacząć sedymentować.

 

Jakość osadu i oczyszczonej wody pościekowej ocenia się wzrokowo – powinniśmy zobaczyć między oczyszczoną wodą, a osadem wyraźną linię podziału. Woda powinna być przezroczysta, wyklarowana bez zapachu czy zawiesiny, natomiast osad powinien przybrać formę kłaczkowatej zawiesiny. Barwa osadu w głównej mierze zależy od stopnia natlenienia, składu ścieku, obciążenia czy upływu czasu.

Zapach prawidłowego osadu można zakwalifikować jako świeży i ziemisty, jedynie w sytuacji niedotlenienia możemy spotkać się z zapachem gnilnym. Jeśli osadu jest zbyt mało może to świadczyć o nieprawidłowym eksploatowaniu urządzenia. Osad czynny powinniśmy traktować jak żywy organizm w sytuacji gdy jest niedożywiony po prostu nie rośnie, a może nawet zdarzyć się, że obumrze. Tak się może dziać np. w sytuacji gdy do oczyszczalni trafia zbyt mało ścieku lub trafiają tam rzeczy które zaburzają funkcjonowanie.

 

W prawidłowo działającej oczyszczalni przydomowej ilość osadu czynnego powinna wynosić 200 – 700ml na 1 litr wody. Jeśli znajduje się tam za dużo osadu może się to wiązać na przykład z dużym obciążeniem ściekami, upraszczając - bakterie rozmnażają się intensywniej, ponieważ mają dużo pożywienia w tej sytuacji należy obserwować okresowo urządzenie i za jakiś czas powtórzyć pomiar. Gdy osad czynny klaruje się na poziomie wyższym niż 700ml powinno się odpompować oczyszczalnię.

 

Taką usługę może wykonać wóz asenizacyjny jednak nie jest to wymóg. Jeśli mamy taką możliwość możemy wykonać to samodzielnie. Dbanie o oczyszczalnie biologiczne nie jest niczym skomplikowanym. Są to dość proste urządzenia wymagające jedynie okresowej kontrolni, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zdrowy rozsądek, stosowanie się do zaleceń eksploatacyjnych, a odwdzięczy się nam ona bezproblemową pracą.