AKTUALNOŚCI

 

Oczyszczalnia przydomowa - co nie powinno do niej trafić?

Każdy posiadacz oczyszczalni chce cieszyć się jej bezawaryjną pracą. Aby urządzenie mogło prawidłowo działać przez wiele lat należy przestrzegać zaleceń, stosować się do instrukcji użytkowania oraz przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. To od nas – użytkowników zależy jak będzie funkcjonować nasze urządzenie. Są rzeczy, które do oczyszczalni trafiać nie powinny ponieważ mają niszczący wpływ na bakterie biorące udział w procesie rozkładu, są również materiały które zwyczajnie nie zmienią się w związki proste, a co za tym idzie pozostaną w niezmiennej stałej formie.

Do oczyszczalni zatem nie powinny trafić:

  • produkty stałe np.: tekstylia, tworzywa, folie, opakowania, gazety, wkładki higieniczne, podpaski, patyczki kosmetyczne, waciki, nawilżane chusteczki itp
  • substancje organiczne np.: resztki jedzenia, obierki z warzyw, odpadki z młynka montowanego często w zlewozmywakach
  • popłuczyny z filtrów zmiękczaczy wody (płukanych solą i roztworami)
  • oleje, smary lub inne substancje uniemożliwiające dostęp tlenu do mikroorganizmów
  • silnie dezynfekujące środki antybakteryjne (np. do mycia toalet) stosowane w nadmiernej ilości 
  • inne nieodpowiednie substancje np. rozpuszczalniki, lakiery, farby, kwasy, rozpuszczalniki, substancje toksyczne

Przydomowe oczyszczalnie to rozwiązanie na które świadomie decyduje się coraz więcej osób. Niewątpliwie jest to spowodowane ekonomicznymi i ekologicznymi względami. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie są to urządzenia całkowicie bezobsługowe. Problemy z oczyszczalnią mogą mieć przyczynę wynikającą z zaniedbania na różnych etapach inwestycji: projektu, montażu, czy eksploatacji. Jeśli cała inwestycja została wykonana prawidłowo, a przede wszystkim sposób rozsączenia dostosowano do panujących warunków gruntowych to przestrzegając podstawowych zaleceń cała instalacja odwdzięczy się nam bezproblemowym funkcjonowaniem. Należy mieć świadomość, że to właściciel urządzenia odpowiada w dużej mierze za jakość oczyszczonego ścieku zalecana jest więc czasowa kontrola, przeprowadzenie prostych czynności serwisowych oraz okresowe odpompowanie.