AKTUALNOŚCI

 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków czy drenażowa - którą wybrać?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to temat, który należy dobrze przemyśleć, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat. Warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Rynek oferuje nam ogromną różnorodność produktów i zwyczajnie ciężko się na coś zdecydować. Sprawy nie ułatwia fakt, że każde z rozwiązań będzie miało za sobą szereg zwolenników i przeciwników. Najważniejsze by dobrać oczyszczalnię, która będzie dopasowana do naszych potrzeb, oczekiwań i będzie adekwatna do możliwości technicznych i warunków gruntowo-wodnych występujących na działce.

 

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że to co jest naturalne najlepiej sprzyja środowisku. Produkowane przez nas oczyszczalnie biologiczne opierają się na nowoczesnych ale stosunkowo prostych rozwiązaniach biotechnologicznych. Zasada działania jest bardzo prosta – oczyszczalnie EK-S pracują na zasadzie niskoobciążonego osadu czynnego czyli żywej zawiesinie bakterii tlenowych. Dzięki obecnym mikroorganizmom skutecznie utleniają się związki organiczne, a w efekcie na wylocie oczyszczalni pojawia się oczyszczona woda, która może z powodzeniem ponownie zostać wprowadzona do gleby. To w jakiej formie nastąpi rozprowadzenie oczyszczonego ścieku zależeć będzie przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych. Do dyspozycji mamy wiele możliwości np. drenaż tradycyjny, studnia chłonna, czy tunele rozsączające, można również pokusić się o zamontowanie drugiego zbiornika w celu gromadzenia wody i wykorzystywania jej np. do podlewania terenu zielonego w naszym ogrodzie. Metoda stosowania osadu czynnego zapewnia bezwonność procesów, które zachodzą w ściekach. Technologia tego typu oczyszczania opiera się na odpowiednim napowietrzaniu ścieków oraz ich cyrkulacji i recyrkulacji. Nie należy się również obawiać o nieprzyjemny zapach, gdyż jest to efekt procesów gnilnych czyli procesów beztlenowych zachodzących na przykład w szambie tradycyjnym. Oczyszczalnie tego typu są łatwe w obsłudze i co ważne niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego.

A więc jaką oczyszczalnię wybrać?

 

Oczyszczalnia drenażowa to urządzenie zdecydowanie tańsze w zakupie niż oczyszczalnia biologiczna dlatego też w dalszym ciągu cieszy się sporą popularnością. Ich kolejną zaletą jest brak konieczności zasilania energią elektryczną więc są zwyczajnie tanie w utrzymaniu. Zasada działania opiera się na dwóch procesach – beztlenowym (zachodzącym w osadniku) oraz tlenowym (powstającym w drenażu). Często Klienci kierując się tylko i wyłącznie chęcią posiadania oczyszczalni na własnym podwórku nie biorą pod uwagę wszystkich aspektów formalnych i technicznych. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że nadaje się ona tylko na bardzo dobre warunki gruntowe. Niestety wiele oczyszczalni ekologicznych instalowanych jest na gruntach gliniastych na których ich skuteczność nie jest zbyt efektywna. Oczyszczalnie ekologiczne czy tzw. „drenażówki” to urządzenia o niskich parametrach oczyszczania ścieku, co w konsekwencji często przy nieprawidłowym użytkowaniu i średnio przepuszczalnym gruncie wiąże się z szybkim zanieczyszczeniem i zapychaniem drenażu. Chcąc odratować taką instalację często należy dokonać wymiany gruntu na nowy co niestety jest problematyczne, kosztowne i wiąże się ze zniszczeniem terenu zielonego i towarzyszącej infrastruktury w naszym ogrodzie. Klasyczne szambo mimo, że tanie w zakupie generuje spore koszty eksploatacyjne i jest to produkt o którym w zasadzie trzeba stale pamiętać, a konieczność jego odpompowania pojawia się zwykle w najmniej odpowiednim momencie.

 

Główne zalety przemawiąjące za oczyszczalniami biologicznymi:

  • szybki i bezproblemowy montaż
  • oczyszczone ścieki są bezwonne i bezbarwne
  • niewielka waga zbiornika (brak konieczności korzystania z ciężkiego sprzętu)
  • skuteczne oczyszczanie ścieków w jednym zbiorniku
  • oczyszczona woda może zostać odprowadzona do gruntu lub wykorzystana ponownie np. do podlewania terenu zielonego
  • oczyszczalnia kwalifikuje się do uzyskania dofinansowania
  • brak konieczności stosowania  „wspomagaczy” i preparatów (odpowiednie napowietrzanie ścieków wystarczy aby zapobiec odorom i gniciu)
  • nadaje się również na działki o mniejszej powierzchni
  • produkt certyfikowany (znakowanie CE)
  • możliwość montażu oczyszczalni w różnych warunkach gruntowych

 

Podsumowując nawet najlepsza oczyszczalnia źle dobrana lub nieprawidłowo zamontowana nie spełni swojej roli. Poprawne działanie całej instalacji w dużej mierze oprócz jakościowo dobrego urządzenia będzie w ogromnej mierze zależeć od naszego użytkowania. Z każdą oczyszczalnią będą wiązały się koszty i naturalnym zjawiskiem są oczekiwania Inwestora, że poniesione wydatki będą zwracać się sukcesywnie na przestrzeni kolejnych lat.

 

Kształtowanie się środowiska przyrodniczego to nie tylko wynik naturalnych procesów, należy mieć na uwadze, że w dużej mierze jest to zjawisko uzależnione od działalności człowieka. Powinniśmy więc żyć w zgodzie z naturą ponieważ współczesny świat rozwija się w tak szybkim tempie i to od nas w dużej mierze zależy czy pomożemy otaczającemu nas środowisku.